آخرین اخبار
سخنگوی کمیسیون اقتصادی؛

مسئله ارز سیاسی نیست

مشکلات و سوءمدیریت در بازار، عدم وجود منابع کافی برای تثبیت قیمت و فضای مجازی از عوامل مؤثر بر بازار ارز است و نتیجه این می‌شود که گاهی اوقات دولت و بانک مرکزی با تمام امکانات از عهده بازار غیررسمی برنمی‌آیند
اشتراک گذاری
۰۳ اسفند ۱۴۰۱
کد مطلب : 3245

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در  گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان پیرامون دلایل افزایش قیمت ارزاظهار داشت: معمولاً رشد نقدینگی با رشد تولید و ساختارهای اقتصادی متناسب نبوده و این مورد بر تمام کالاها از جمله ارز تأثیرگذار است.

وی با یادآوری اینکه ارز کالایی حیاتی و موردنیاز تولید و مصرف است، افزود: به همین واسطه ارز برای بخشی از نیازهای کشور کالای ضروری‌تری است و به همین دلیل تجمع نقدینگی در این بخش بیشتر و حساس‌تر است.

طغیانی عنوان کرد: اگر بخواهیم با توجه به عامل نقدینگی قیمت ارز را حفظ کنیم، باید مقدار بیشتری از ارز را به اقتصاد کشور تزریق کنیم یعنی متناسب با این موضوع صادرات‌مان بیشتر شود که در این بحث با تنگنا مواجه هستیم و به همین دلیل باید ریشه آن یعنی نقدینگی و تورم را کنترل کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط کشور در ماه‌های گذشته تصریح کرد: در برخی از برهه‌ها که فشارهای سیاسی در کشور و تقاضای تبدیل و فروش سرمایه افزایش پیدا می‌کند، چون تقاضای خروج سرمایه از کشور به‌طور رسمی غیرقانونی است بر بازار غیررسمی فشار وارد می‌شود و بازار غیررسمی با وجود حجم کم، به‌دلیل مسائل روانی فشار زیادی بر بازار ارز وارد می‌کند.

وی اظهار کرد: ساختار ارزی ما ایراداتی دارد از جمله اینکه به واسطه‌گری برخی کشورهای همسایه وابسته است و در این راستا تقاضای ارز آن‌ها بر بازار مؤثر می‌شود.

طغیانی گفت: مشکلات و سوءمدیریت در بازار، عدم وجود منابع کافی برای تثبیت قیمت و فضای مجازی از عوامل مؤثر بر بازار ارز است و نتیجه این می‌شود که گاهی اوقات دولت و بانک مرکزی با تمام امکانات از عهده بازار غیررسمی برنمی‌آیند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت بسته‌ای را مطرح کرده و در این راستا کار مرکز مبادله از امروز آغاز شده اما هنوز این بحث برای ما شفاف نیست و در این راستا قرار است امروز جلسه‌ای داشته باشیم تا از جزئیات مطلع شویم و در ادامه پیشنهادات مطرح شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *