آخرین اخبار
مغایرت با قانون اساسی و اسناد بالادستی

مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با طرح استان گلساران

مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی پیشنهاد کرد با کلیات این طرح مخالفت شود.
اشتراک گذاری
۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مطلب : 3225

طرح تشکیل استان گلساران که در دوره یازدهم مجلس، برای دومین بار اعلام وصول شده عنوان می‌دارد که شهرهای آران و بیدگل، نطنز، میمه، دلیجان، نراق، گلپایگان و خوانسار به مرکزیت شهر کاشان در قالب استان گلساران تفکیک شوند. در ماده واحده این طرح آمده است: «بــه دولــت اجــازه داده می‌شــود نســبت بــه تفکیــک اســتان گلســاران بــه مرکزیــت کاشــان از اســتان اصفهــان اقــدام نمایــد. وزارت کشــور مکلــف اسـت نسـبت بـه تعییـن حـدود اســتان اقــدام و جهــت تصویــب به هیئـت وزیـران ارائـه نمایـد.»

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی مخالفت خود را با این طرح به شرح زیر اعلام کرد:
۱. طبق ماده واحده این طرح به وزارت کشور اجازه داده شده که حدود جغرافیایی این استان را تعیین کند و در هیئت وزیران مصوب شود. این ماده واحده مغایر با اصول قانون اساسی است. از جمله مغایرت با بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی و مغایرت با اصل ۸۵ قانون اساسی.

۲. ایجاد استان جدید موجب افزایش حجم و ساختار دولت می‌شود و این امر مغایر با بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه است. طبق قانون ششم توسعه، باید حجم دولت و دستگاه‌های اجرایی در طول مدت این برنامه ۱۵ درصد کاهش یابد. لذا برای تصویب این طرح نیازمند رای دو سوم نمایندگان است.

۳. از سوی دیگر گسترش تشکیلات دولت از طریق ایجاد استان جدید مغایر با اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی نظام اداری و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و موجب افزایش هزینه‌های دولت خواهد شد. طبق برآوردهای سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه، برای تشکیل استان جدید به حدود 5400 نفر نیروی انسانی و حدود 810 میلیارد تومان بودجه مستقیم دولتی نیاز است که موجب افزایش هزینه های دولت خواهد شد.

۴. تغییرات متعدد در تقسیمات کشوری و ایجاد استان جدید بدون توجه به شاخص ها و معیارهای آمایشی موجب ایجاد اختلال در برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمینی کشور می شود.

۵. روند قالب جهانی «تجمیع و وسیع تر کردن تقسیمات کشوری» است. اما ایجاد استان جدید به گسترش و افزایش سلسله مراتب اداری و تغییر سطوح مدیریت و تهدید وحدت فرهنگی و جغرافیایی می‌شود. بسیاری از کشورهای توسعه یافته همچون فرانسه به دنبال ادغام و تجمیع استان‌ها و شهرهای خود هستند.

۶. ایجاد استان جدید در دوره کنونی که یک سیستم جامع و کارآمد تقسیمات کشوری وجود ندارد باعث ایجاد اختلال و مشکلات اداری فراوان می‌شود.

۷. تجربیات گذشته تقسیم استان‌ها همچون تفکیک خراسان بزرگ و جدایی قزوین از زنجان موجب تنش‌های مختلف و خسارت‌های جانی و مالی شده است. اختلافات محلی، تشدید ضدیت‌های فرهنگی و کشمکش‌های سیاسی از جمله تبعات ایجاد استان جدید در یک محدوده جغرافیایی است.

بنابراین در جمع بندی باید عنوان کرد طرح حاضر به لحاظ قانونی و کارشناسی قابل توجیه نیست و پیشنهاد می‌شود که کلیات این طرح در صحن علنی رد شود.

مرکز

یک پاسخ به “مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با طرح استان گلساران”

  1. مسیح گفت:

    همینجور اصفهان کوچکتر کنید که تمام منابع ازدستمون خارج بشه مثل چهارمحال که ازاصفهان جداشد الان اصفهان مشکل منابع ابی پیدا کرده تمام دنیا سعی در قدرت سازی هستند ما میخوایم قدرت ازبین ببریم خداروشکر که این طرح ردشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *