آخرین اخبار

تذکر طغیانی به بانک مرکزی / سیاستگذاری‌های نادرست ارزی روح و روان مردم را نابود کرده است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بی ثباتی ارزی عامل ناامنی است. مشکل ناامنی صرفا با مسائل جنگی که توسط دشمنان به وجود می آید نیست بلکه مشکل همین سیاستگذاری‌های نادرست ارزی است که روح و روان مردم را نابود می کند.
اشتراک گذاری
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مطلب : 3739

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در جلسه علنی صبح  روز دوشنبه (سوم اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری درباره بحث سیاست ارزی کشور که درباره آن دو قانون بانک مرکزی و قانون ماده ۲۰ احکام دائمی وجود دارد، اظهار کرد: سیاست‌های ارزی کشور مشخص شده است اما بانک مرکزی بدون توجه به این سیاست، در بی سیاستی مطلق، قیمت بازار را انکار می‌کند و می‌گوید کاری به قیمت بازار ارز ندارد؛ بله شما کاری ندارید اما او به شما کار دارد.

وی تصریح کرد: قیمت بازار غیررسمی یا بازار آزاد ارز که باید با سیاست‌های بانک مرکزی کنترل می‌شد در دو ماه اخیر با افزایش ۱۵ هزار تومانی مواجه شده و بعد از تمام التهابات تنها ۲ هزار تومان کاهش یافته است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این اتفاقات به این معنا است که بانک مرکزی برنامه‌ای برای سیاستگذاری ارزی منطبق بر قانون ندارد، مطرح کرد: بی ثباتی ارزی عامل ناامنی است. مشکل ناامنی صرفا با مسائل جنگی که توسط دشمنان به وجود می‌آید نیست بلکه مشکل همین سیاستگذاری‌های نادرست ارزی است که روح و روان مردم را نابود می کند.

طغیانی در ادامه با بیان اینکه با سیاستگذاری فعلی، نیاز ارزی کشور روز به روز افزایش یافته و ارزآوری کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: نتیجه بیش اظهاری در واردات و کم اظهاری صادرات بی رغبتی به صادرات می‌شود این در حالی است که در برنامه هفتم گفته‌ایم سالیانه باید ۲۳ درصد صادرات افزایش یافته و ارزآوری کنیم اما با این سیاست‌ها نمی‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس باید نظرسنجی از صادرکنندگان داشته باشد و ببیند آیا آنها با این سیاست‌های ارزی مایل به صادرات هستند یا خیر، اضافه کرد: در حال حاضر صادرات معکوس است و کسی مایل به آن نیست. برخی مسئولان به ارز نفت دلخوش کرده‌اند در حالی که ارز نفت ناامنی می‌آورد یعنی اگر در آینده رئیس جمهور دولتی در دنیا تغییر کند، نمی‌توانیم همین بازار را کنترل کنیم و انتظارات بدتر از واقعیت بازار آزاد خواهد بود؛ ما مسئول ورود و کنترل اوضاع هستیم.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر با تأکید مجدد بر اهمیت موضوع ارز، گفت: در این خصوص جلسه‌ای برگزار شده و اشکالات کار بیان شده است. قطعا در سیاست‌های ارزی اختلاف نظرهایی بوده که در حال بررسی به همراه دوستان دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتما تا هفته آینده گزارش جمع بندی را به صحن مجلس می آوریم که این موضوع دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *