آخرین اخبار

کاندیدای مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان: چاره‌‌ای جز ‌اصلاح ساختار بودجه نداریم / نباید زندگی مردم با یارانه اداره شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مهدی طغیانی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون برنامه‌های خود برای حل مشکلات کشور در صورت ورود به مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متأسفانه نگاه دولت فعلی در هفت سال گذشته در حوزه اقتصاد بر مبنای یک نظریه پایه بنیان بوده است. وی ادامه داد: مدتی قبل رئیس‌جمهور به‌صراحت بیان کرد […]

اشتراک گذاری
۱۲ اسفند ۱۳۹۸
کد مطلب : 1760

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مهدی طغیانی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون برنامه‌های خود برای حل مشکلات کشور در صورت ورود به مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متأسفانه نگاه دولت فعلی در هفت سال گذشته در حوزه اقتصاد بر مبنای یک نظریه پایه بنیان بوده است.

وی ادامه داد: مدتی قبل رئیس‌جمهور به‌صراحت بیان کرد برای حل مشکلات و چالش‌های کشور تنها لازم است روابط ما با کشورهای مختلف دنیا و به ویژه کشورهایی که به عنوان قدرت‌های اقتصادی دنیا مطرح هستند گسترش یابد و مطمئنا از طریق روابط بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارجی اقتصاد کشور رونق خواهد گرفت و فشارهای موجود رفع خواهد شد.

کاندیدای مجمع نیروهای انقلاب در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حرف ما نفی کامل ارتباط بیرونی نیست، چراکه برونگرایی یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری نیز به آن توجه دارند، بلکه این‌ توقع را داریم حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم صرفا با ارتباط بیرونی امکان‌پذیر نیست و گره زدن معیشت مردم با روابط بین الملل جز سیاسی بازی هدف دیگری تلقی نمی‌شود .

وی خاطرنشان کرد: در نامه معروفی که به اسم نامه 24 اقتصاددان برای رئیس‌جمهور نوشتیم و در فضای مجازی منتشر شد به رئیس جمهور متذکر شدیم که بسیاری از کارهای دیگری نیز هست که می‌توان برای اقتصاد کشور انجام داد و اجرا کرد نه اینکه بنشینیم و منتظر بمانیم کشور های دیگر کاری برای ما انجام دهند.

طغیانی با بیان اینکه این نقطه‌ای است که مجلس یازدهم باید به آن ورود کند، گفت: مجلس یازدهم بهترین فرصت برای نظام است که به چهار چالش مهم تورم، رکود، بهبود فضای کسب و کار و اصلاح بودجه دولت رسیدگی کند و کشور را از حالت موجود نجات دهد.

ثمره محوری در مطالبات مردم از نمایندگان زمینه ناامیدی نسبت به حضور در انتخابات شده‌‌است

وی با اشاره به فضای ناامیدی موجود مردم نسبت به حضور در انتخابات، گفت: علت اصلی این امر عدم توجه صحیح به مطالبات است، متأسفانه مطالبات ما از منتخبین در انتخابات ثمره محور شده است در حالی که باید روی ریشه‌ها از آنها مطالبه شود، به همین دلیل همواره قبل از انتخابات روی ثمره‌ها قول هایی به مردم داده می‌شود و بعضا اجرایی نیز می‌شود ولی چون مشکل از ریشه حل نشده است پس از مدتی باز همان مشکل گریبانمان را می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با ذکر مثالی در این مورد، گفت: به عنوان مثال همواره دیده‌ایم قبل از انتخابات بحث افزایش یارانه‌ها از سوی کاندیداها مطرح و فضای داغ و پر مخاطبی را در بحبوحه انتخابات ایجاد می‌کند، درصورتی که برای رونق زندگی مردم به جای موضوع افزایش مقدار یارانه‌ها باید بر روی چرایی نیاز به یارانه، تورم، رشد نقدینگی، خلق پول، کسری بودجه، عملکرد نظام بانکی و مشکل فضای کسب و کار تمرکز کنیم تا اصلا نیازی به بهبود زندگی مردم با یارانه و به صورت مسکنی نباشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور باید بر مبنای عدل اداره شود، چراکه نتیجه تورم روزافزون موجود، کاهش قدرت خرید مردم است، تصریح کرد: طبق آمارهای صندوق بین‌المللی پول تورم سال جاری در 30 سال گذشته بی‌سابقه و به میزان 47 درصد بوده است.

حوادث آبان نتیجه جبران کسری بودجه دولت از زندگی مردم بود

طغیانی با بیان اینکه زمان برای اقتصاد ایران به سرعت در حال گذشتن است، گفت: مدتی قبل مقام معظم رهبری در صحبت‌های خود بحثی پیرامون آرمان معیشت مطرح کردند که این یعنی مسئولان بیش از پیش و به صورت جد روی بحث معیشت مردم کار کرده و آن را از اولویت‌های خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه به علت رکود و کسری بودجه دولت نیاز چاره‌‌ای جز به اصلاح ساختار بودجه داریم، گفت: یکی از چالش‌های مهم کشور کسری بودجه دولت است و متأسفانه تاکنون مشاهده کرده‌ایم این کسری با معیشت مردم جبران شده‌است که برای ذکر عواقب آن می‌توان به اتفاقات آبان ماه امسال اشاره کرد. در واقع اتفاقات آبان ماه نتیجه کسری بودجه دولت بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به موضوع سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، گفت: با وجود اینکه هیچکدام از کارشناسان اقتصادی زمان را برای افزایش حامل‌های انرژی مناسب نمی‌دیدند، اما به علت کسری بودجه دولت این کار در بدترین زمان ممکن اجرا شد و پس از آن شد آنچه نباید می‌شد.

وی با بیان اینکه چالش نابرابری و فساد چهارمین چالش موجود در کشور است، گفت: نرخ ضریب جینی که در گذشته در بهترین حالت قرار داشت امسال به بدترین حالت رسیده و این امر متأسفانه باعث گسترش فقر شده‌ است چرا که در این چالش بیشترین فشار بر روی طبقه محروم جامعه وارد شده‌ است.

راه‌حل نهایی حل مشکلات مقابله با فرایندهای فسادزا در مجلس است

طغیانی با بیان اینکه برای اصلاح ریشه‌ای این چهار چالش مهم پنج راه‌کار در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: اولین راهکار اصلاح نظام مالیاتی کشور است، چراکه نظام مالیاتی ما نظام بهبود دهنده و کمک دهنده به تولید نیست به همین دلیل باید نسبت به اصلاح آن اقدام اساسی انجام داد

وی اصلاح نظام بانکی را دومین راه حل چالش‌های موجود در کشور دانست و تصریح کرد: قانون اصلاح نظام بانکی 36 سال است که عملی نشده است و متأسفانه شنیده می‌شود که نباید به آن دست زد چرا که و اوضاع بدتر می‌شود در صورتیکه نظام بانکی ما یکی از ریشه‌های مشکلات اقتصادی کشور است.

کاندیدای مجمع نیروهای انقلاب در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اصلاح بودجه دولت نیز که همواره جزو مطالبات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز بوده است راه‌حل دیگری برای حل چالش هایی است که گریبان کشور را گرفته است.

وی ادامه داد: با وجود این‌که امسال یکی از بحرانی‌ترین سال‌های کشور بود اما بودجه سال بعد دولت با 15 درصد افزایش در حال بسته شدن است و باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد چراکه یقیناً حل چالش‌های موجود در راه بهبود رفاه زندگی مردم از وظایف مسئولان جمهوری اسلامی است.

طغیانی بهبود فضای کسب و کار را راه‌حل بعدی رونق تولید و تسکین تورم موجود در کشور دانست و گفت: راه‌حل نهایی حل مشکلات مقابله با فرایندهای فسادزا در مجلس است؛ یقیناً موضوعاتی مانند شفافیت آرای نمایندگان، هدایای دریافتی نمایندگان، دارایی‌ها وغیره باید جزو اولویت‌ها باشد.

https://tn.ai/2202570

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *