آخرین اخبار

بانک مرکزی از مهمترین وظیفه خودش یعنی حفظ ارزش پول ملی، عاجز بوده است. 

صحبت‌های سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه صحن علنی امروز که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت؛ 🔹️طرح اصلاح قانون بانک مرکزی حاصل زحمات بیش از 12 ساله‌ تعدادی از نمایندگان است که قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ را اصلاح می‌کند. 🔸️از سال ۱۳۵۱ تاکنون ارزش ریال 3 هزار و 320 […]

اشتراک گذاری
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مطلب : 2437

صحبت‌های سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه صحن علنی امروز که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت؛

🔹️طرح اصلاح قانون بانک مرکزی حاصل زحمات بیش از 12 ساله‌ تعدادی از نمایندگان است که قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ را اصلاح می‌کند.
🔸️از سال ۱۳۵۱ تاکنون ارزش ریال 3 هزار و 320 مرتبه ضعیف‌تر شده است. یعنی بانک مرکزی از مهمترین وظیفه خودش که حفظ ارزش پول ملی است، عاجز بوده است.
🔹️متأسفانه ما همیشه با تورم مزمن در اقتصادمان مواجه بوده‌ایم که همیشه از میانگین تورم دنیا بالاتر بوده که به علت ضعف در قانون، نظارتو پاسخگویی بانک مرکزی است.
🔸️در این طرح پیش‌بینی شده که بانک مرکزی مستقل از رفت و آمدهای دولت‌ها باشد و در امر نظارت پاسخگو و شفاف و در برخورد با تخلف بانک‌ها مقتدر باشد.
🔹️این طرح اقتدار نظارتی بانک مرکزی را تقویت می‌کند و ابزارهای قانونی در اختیار آن می‌گذارد تا از این طریق با بانک‌های مختلف برخورد شود.
🔸️متأسفانه قانون فعلی هیچ الزامی برای بانک مرکزی جهت حمایت از تولید ندارد و بانک‌ها می‌توانند در هر جایی سرمایه‌گذاری کنند و در هر پروژه‌ای حتی غیرمولد و حتی پروژه‌های دلالی حضور داشته باشند.
🔹️این طرح، سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی را تقویت می‌کند و در نهایت به کنترل تورم، مهمان ناخوانده ۴۰ ساله اقتصاد کشور و کاهش التهابات اقتصادی و ثبات سیاست های پولی و مالی منجر خواهد شد.
🔻 کلیات این طرح در نهایت امروز با ۱۹۹ رای موافق تصویب شد.
برای مشاهده متن خبر لینک‌های زیر را کلیک نمایید👇

🌐 https://www.instagram.com/tv/CO9f0dxh1a_/?igshid=1ru6xw5nrw9wc

🌐www.irna.ir/news/84330879
🌐https://rasanews.ir/002r1O
🌐http://fna.ir/1cg3r

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *