آخرین اخبار
زاینده رود و دریاچه ارومیه درگیر سوء مدیریت؛

حکمرانی ناکارآمد و فاجعه‌بار وزارت نیرو در ۳۰ سال اخیر باید اصلاح شود

مهدی طغیانی در نطق امروز مجلس(دوشنبه 26 تیر) عنوان کرد: قطعا برنامه جنبه‌های مغفول زیادی دارد اما تبدیل کردن برنامه به کشکولی از آمال و آرزوها نمی‌تواند راه گشا بوده و واقعیت‌های موجود را متحول کند، تمرکز بر نقاط محدود، مشخص و صرف توان و انرژی کشور در این زمینه موثر تر است. مهمترین مسئله […]

اشتراک گذاری
۲۷ تیر ۱۴۰۲
کد مطلب : 3384

مهدی طغیانی در نطق امروز مجلس(دوشنبه 26 تیر) عنوان کرد: قطعا برنامه جنبه‌های مغفول زیادی دارد اما تبدیل کردن برنامه به کشکولی از آمال و آرزوها نمی‌تواند راه گشا بوده و واقعیت‌های موجود را متحول کند، تمرکز بر نقاط محدود، مشخص و صرف توان و انرژی کشور در این زمینه موثر تر است. مهمترین مسئله مغفول در لایحه برنامه که حل آن به حل مسائل دیگر می‌انجامد اصلاح ریل حمکرانی و تدبیر امور در کشور است، ساختارهای موجود در حکمرانی آب، انرژی، محیط زیست و … به دلیل اشکالات زیاد کشور را به پیش نمی‌برد و منابع و ظرفیت‌ها را نابود می‌کند و باید متحول شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: یکی از نمونه‌های حکمرانی غلط وضعیت آب در جای جای کشور از جمله بحران خشکی زاینده رود و وضعیت دریاچه ارومیه است که با حکمرانی نا کارآمد و فاجعه بار وزارت نیرو در ۳۰ سال اخیر به این وضعیت درآمده و از رودخانه طبیعی و دائمی چیزی جز یک جاده خاکی در شهر اصفهان باقی نمانده که چند روزی همانند مسیل‌ها آب در آن جاری است و آب در آن خشک می‌شود. بر هم خوردن پایداری و تعادل زیست محیطی منطقه با خشکی زاینده رود با این حکمرانی غیر شفاف که مشخص نیست چه کسی آب را می‌برد و چقدر می‌برد، حکمرانی غیر منسجمی که هر دستگاهی کار خود را می‌کند، صنعت در پایین دست و بالا دست توسعه می‌دهد، جهاد کشاورزی توسعه می‌دهد و ۴۰ هزار هکتار را به ۱۲۰ هزار هکتار در بالادست تبدیل می‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارت راه و شهرسازی با ساخت و ساز بدون منطق مهاجرت را تشویق می‌کند و در ۵۰ سال اخیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر به اصفهان آمده است. حکمرانی غیر پاسخگو و غیر مسئولیت پذیری که در تاریک خانه‌ها تصمیم می‌گیرد و هیچکدام از ذی‌نفعان خبری از نتایج تصمیمات آن ندارد. حکمرانی غیر منطبق بر قانون که همه قوانین را کنار گذاشته و کار خود را انجام می‌دهد؛ نمونه ای از وضعیت تدبیر امور و حکمرانی در کشور نمونه حکمرانی آب در زایده رود است، برنامه هفتم باید این ریل تدبیر امور و حکمرانی را اصلاح کند در غیر این صورت نتیجه آن از اکنون قابل پیش بینی است همانگونه که در مو رد زاینده رود به نابودی زندگی کشاورزان در جلگه رودخانه و نابودی میراث تاریخی هزاران ساله بر اثر فرونشست زمین و فاجعه محیط زیست با خشکی تالاب گاوخونی انجامید.

وی عنوان کرد: از همه بدتر فرونشست شدید زمین است، فاجعه ای که بازگشتی ندارد. میراث تاریخی چندهزار ساله که نمی‌شود بر آن قیمتی گذاشت درحال نابودی است، آیا دل هر ایران دوستی از این واقعه نمی‌لرزد؟ دولت و وزارت نیرو فقط در این زمینه گفتار درمانی می‌کند و رئیس محترم مجلس حتی یک بار سراغی از این موضوع نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *