آخرین اخبار
سخنگوی کمیسیون اقتصادی گزارش می‌دهد

افزایش حجم ارزی بانک مرکزی/ امکان دریافت تسهیلات از صندوق بین‌المللی پول

مهدی طغیانی؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی بعد از چند دهه با رئیس صندوق بین‌المللی پول و اجازه استفاده از حق برداشت ویژه به خبرنگار ایبِنا گفت: مانند تمام کشور‌هایی که در صندوق بین‌المللی پول دارای سرمایه هستند، ایران هم یکی از سرمایه‌گذاران در این صندوق به‌حساب می‌آید که قاعدتاً می‌تواند بر اساس آن […]

اشتراک گذاری
۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مطلب : 3352

مهدی طغیانی؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی بعد از چند دهه با رئیس صندوق بین‌المللی پول و اجازه استفاده از حق برداشت ویژه به خبرنگار ایبِنا گفت: مانند تمام کشور‌هایی که در صندوق بین‌المللی پول دارای سرمایه هستند، ایران هم یکی از سرمایه‌گذاران در این صندوق به‌حساب می‌آید که قاعدتاً می‌تواند بر اساس آن از تسهیلاتش بهره‌برداری کند.

وی در ادامه اضافه کرد: در دوره کرونا صندوق برای اعضا تسهیلاتی در نظر گرفت که حتی بخش‌هایی از آن بلاعوض بود و می‌توانستند از آن به شکل SDR استفاده کنند. ارز SDR قابلیت تبدیل‌شدن به هر ارزی را دارد و بین اعضا می‌تواند؛ مانند یک وام با برگشت یا بلاعوض مورداستفاده قرار گیرد. با گشایش‌هایی که در نتیجه سفر رئیس‌کل بانک مرکزی در این زمینه صورت‌گرفته است، کشور ما هم خواهد توانست از حق خود در استفاده از تسهیلات فراهم شده، بهره ببرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی در خصوص نقش اجازه استفاده از حق برداشت ویژه صندوق بین‌الملل پول در بازار ارز یادآور شد: وقتی برای حق برداشت ویژه در بازار ارز کشورگشایشی فراهم آید و ارز موردنیاز به بازار به هر نحوی اضافه شود و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها مورداستفاده قرار گیرد، بدون شک بر شرایط اقتصادی مؤثر واقع خواهد شد. افزایش حجم ارزی بانک مرکزی تأثیر مستقیمی بر بهبود شرایط ارزی در داخل کشور خواهد داشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: معنای افزایش عرضه ارزی که در اختیار دولت و بانک مرکزی است، ایجاد ثبات اقتصادی در کشور و کاهش پیداکردن مشکلاتی مانند تورم در کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *