آخرین اخبار
عمق بخشی به بازارهای مالی

تنوع ابزارهای مالی طلا

به گزارش ایراسین، پس از راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران در تاریخ ۱۸ اسفندماه سال گذشته، امروز نیز معاملات قراردادهای آتی شمش طلا راه اندازی شد تا ابزار جذاب و امن در دسترس عموم مردم و حرفه‌ای‌های بازار طلا و سرمایه قرار گیرد. در همین زمینه مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون […]

اشتراک گذاری
۲۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مطلب : 3289

به گزارش ایراسین، پس از راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران در تاریخ ۱۸ اسفندماه سال گذشته، امروز نیز معاملات قراردادهای آتی شمش طلا راه اندازی شد تا ابزار جذاب و امن در دسترس عموم مردم و حرفه‌ای‌های بازار طلا و سرمایه قرار گیرد.

در همین زمینه مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هر چه بتوانیم از ابزارهای جدید مالی بیشتر استفاده کنیم و بازار مالی را متناسب با استقبال مردم برای سرمایه گذاری، عمق دهیم قطعا شاهد تلاطمات کمتر در بازار خواهیم بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: عمق بخشی به بازار، تاثیر بسزایی در ثبات اقتصادی کشور خواهد داشت چراکه وقتی یک بازار مالی قوی و بزرگ آن هم به شکل رسمی داشته باشیم، دلالان بازارهای طلا و ارز در شرایطی که شوک به اقتصاد کشور وارد می شود کمتر می توانند نقش آفرینی کنند.

طغیانی اظهار داشت: بورس کالا با یک نظام کاملا استاندارد و الکترونیکی و شفاف، وارد میدان در حوزه های جدید می شود و تلاش می کند تا با ایجاد یک بستر امن، سرمایه های بزرگ و کوچک به سمت بازارهای غیررسمی و غیرمولد و مخرب برای اقتصاد حرکت نکند. در همین زمینه راه اندازی بازار گواهی و آتی شمش طلا می تواند حتی سرمایه های خرد مردم را در اندازه های کوچک ساماندهی کرده و جذاب باشد.

وی یادآور شد: نگهداری طلا به صورت فیزیکی نیازمند مکانی امن بوده و همواره با ریسک مواجه است، اما با ابزارهای جدیدی نظیر گواهی سپرده و قرارداد آتی شمش طلا، این ریسک پوشش داده می شود و مردم و سرمایه گذاران در کنار امنیت از مزایای دارایی طلا بهره مند می شوند.

طغیانی در خاتمه اظهار کرد: به عقیده من ایجاد این دست ابزارهای مالی در بورس کالا، ظرفیت بسیار خوبی متناسب با شرایط امروز اقتصاد ایران ایجاد کرده و بدون شک با افزایش عمق این معاملات در مسیر آرامش و ثبات اقتصاد ایران حرکت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *