آخرین اخبار
دکتر طغیانی:

کمبود نظارت بر شبکه بانکی از عوامل شکل‌گیری ابربدهکاران‌

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم نظارت کافی بانک مرکزی در شبکه بانکی کشور در شکل‌گیری ابربدهکاران بانکی سهم بسیار بالایی دارد.
اشتراک گذاری
۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مطلب : 3178

دکتر مهدی طغیانی درباره اهمیت افشای اطلاعات تسهیلات کلان ابربدهکاران بانکی اظهار داشت: دولت و بانک مرکزی ابزار‌هایی دارند برای اینکه افراد را موظف کنند تا تسهیلات دریافتی خود را بازپرداخت کنند و از این ابزار‌ها هم استفاده می‌کنند.

وی افزود: با وجود این ابزارها، اما بسیاری اوقات فشار افکار عمومی تاثیرگذاری بیشتری دارد؛ در شرایطی که ابزار‌ها و فشار‌های دولت و بانک مرکزی موثر نیست که افراد برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی مراجعه کنند و بدهی‌های معوقه خود را که سال‌ها پرداخت نکرده‌اند، بپردازند، افشای این اطلاعات بسیار موثر است.

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با افشای اطلاعات ابربدهکاران بانکی، دریافت‌کنندگان این تسهیلات مجبور می‌شوند زیر فشار افکار عمومی، بدهی‌های خود را پرداخت و به این ترتیب منابع بانک‌ها را از قفل شدگی خارج کنند.

طغیانی با اشاره به اینکه اطلاعات منتشر شده فعلی درباره ابربدهکاران کافی نیست، گفت: گام اول از سوی وزارت اقتصاد در این زمینه برداشته شد؛ اما طبق شواهد این اطلاعات کامل نبوده و برای همه بانک‌ها نیست؛ باید افشای اطلاعات دریافت‌کنندگان تسهیلات کلان به صورت کامل منتشر شود تا این حرکت به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه بنابر مصوبه مجلس، دولت قبلا هم این امکان را داشته است که اطلاعات این ابربدهکاران را منتشر کند، ادامه داد: این مصوبه کمک می‌کند که به این موضوع جدی‌تر وارد شوند و اسباب پاسخگویی فراهم شود؛ بر اساس این مصوبه، دولت موظف است که این کار را انجام دهد.

«رکود» و «تورم» عوامل شکل‌گیری ابربدهکاران بانکی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره علل شکل‌گیری پدیده ابربدهکاران بانکی، آن را بیشتر ناشی از فضای اقتصادی کشور دانست و افزود: فضای اقتصادی کشور گاهی اوقات با رکود مواجه می‌شود و حاکم شدن این شرایط دستگاه‌ها و شرکت‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و عملا موجب می‌شود که همه محاسباتی که آن‌ها برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی خود داشته باشند به هم بخورد.

طغیانی ادامه داد: تحت تاثیر شرایط رکود، دریافت‌کنندگان تسهیلات ممکن است که دچار مشکل ناخواسته شوند؛ این رکود شدید یکی از عوامل بروز پدیده ابر بدهکاران بانکی است.

وی افزود: ایجاد شرایط نامتعادل اقتصادی در اختیار بنگاه‌ها هم نیست، زیرا رکود حاکم می‌شود؛ البته گاهی محاسبات آن‌ها هم دخیل بوده است برای نمونه گاهی بر اساس محاسبات نرخ ارز به یک بار جهش پیدا می‌کند یا کاری که توجیه اقتصادی داشته و برای آن وام گرفته‌اند از توجیه افتاده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین حجم یا میزان نقدینگی که به عنوان سرمایه در گردش تامین شده است، دیگر کفاف نمی‌دهد.

طغیانی به نقش بانک مرکزی در ایجاد ابربدهکاران بانکی اشاره کرد و گفت: یک مسئله عدم نظارت کافی بانک مرکزی در نظام و شبکه بانکی کشور در شکل‌گیری ابربدهکاران بانکی سهم بسیار بالایی دارد.

روابط بر ضوابط پرداخت تسهیلات بانکی اولویت دارد

وی بیان کرد: به واسطه نقش نظارتی بانک مرکزی، بانک‌ها باید موظف شوند که پروژه‌ها را ارزیابی و سنجش کنند که آیا این تسهیلات بازگشت و سودآوری دارد یا خیر.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظارت بانک مرکزی در این زمینه کافی نیست، ادامه داد: نظارت چندانی وجود ند‌اشته است، درحالی که ممکن است محاسبات بانک‌ها چیز‌هایی غیر از این باشد یا روابطی دیگر حاکم باشد بین افرادی که درخواست کننده وام هستند؛ در واقع روابط بر ضوابط پرداخت غلبه کرده است.

طغیانی گفت: فهرست اسامی منتشر شده کامل نیست، برای اینکه این حرکت به سرانجام برسد، باید اطلاعات ابربدهکاران به صورت کامل افشا شود، امیدواریم که اطلاعات کامل‌تر و به روز‌تر منتشر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *